Haberler

Ana Sayfa > Haberler > Türkler, 5 bin YTL’lik ‘akıllı tuvalet’e koştu Yazıları büyütYazıları küçültBu sayfayı yazdırBu sayfayı arkadaşına gönderBu sayfayı rapor et
Türkler, 5 bin YTL’lik ‘akıllı tuvalet’e koştu
Tarih: 25 Temmuz 2008
Kapağı otomatik açılan, alttan ısıtan, sıcak su püskürten, kurutup bir de ‘masaj’ yapan akıllı tuvaletler, 5 bin 100 YTL’lik etiket fiyatına rağmen, 5 ayda 500 adet sattı.

Güney Kore’nin ‘akıllı tuvalet’ markası Dobidos, Türkiye’ye gelir gelmez, 5 ayda 500 adet sattı. En ucuzu 790 YTL, en pahalısı ise 5 bin 100 YTL olan ‘akıllı tuvalet’ler, uzaktan kumandasıyla yıkama, kurulama ve masaj dahil her türlü konforu tek bir tuşla sunuyor! Başta Japonya olmak üzere Uzakdoğu’da çok yaygın olarak kullanılan ‘akıllı tuvaletler’, en çok İstanbul’da satılırken, daha şimdiden 25 il bayilik almak için ithalatçı firmaya başvurdu.

1.5 Yılda Zor İkna Ettik
Dobidos İnşaat ve Seramik Dış Ticaret Şirketi’nin Pazarlama Koordinatörü İlhan Aydaş sadece Güney Kore’de yılda 200 bin adet akıllı tuvalet satan Daelim firmasını distribütörlük için 1.5 yılda ikna ettiklerini söyledi. Markanın Türkiye distribütörlerinin tekstil işindeki Ramazan Bozlağan ve Saim Akalın olduğunu belirten Aydaş, şöyle devam etti: “Daelim yılda 750 bin Dobidos marka akıllı tuvalet üretiyor ve Kanada, Amerika, Avustralya, Rusya, Japonya başta olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde satıyor. Güney Kore’de 4 fabrikada üretim yapıyor. Grubun yıllık cirosu 50 milyar dolar. Geliştirdikleri ürünler ergonomik ve hijyene yönelik. Güney Kore’de yüzde 65-70, Japonya’da ise yüzde 85-90’lar seviyesinde olan akıllı tuvalet alışkanlığını Türkiye’de de yerleştirmek istiyoruz.”

Sudan yüzde 70 tasarruf
Akıllı tuvaletlerdeki taşın antibakteriyel ve kir tutmadığını belirten Aydaş, vakumlama sistemi ile yüzde 70 su tasarrufu sağlandığını söyledi. Aydaş, şöyle konuştu: “Klozetin ısısı isteğe göre ayarlanıyor. Kadın ve erkeğe göre farklı su püskürtüyor. Hemoroide iyi gelen masaj olanağı var. Kurutma ile tuvalet kağıdına gerek kalmıyor. Kötü kokuyu da hemen filtreliyor.”

Sinan Bey’in ofisine de bir tane kurduk
İlhan Aydaş, Ergenekon Operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ün de müşterileri arasında olduğunu belirtti. Daha önce kimin koyduğu bilinmeyen hayalet silah Glock ile gündeme gelen tuvalet, bu kez 5 bin 100 YTL’lik ‘akıllı klozet’le dikkat çekiyor.

Avrupa’ya Türkiye’den satacak

İlhan Aydaş, “Yıl sonuna kadar 3 bin adet satmayı planlıyoruz” diye konuştu. Dobidos’un Orta Asya, Avrupa ve Ortadoğu temsilciliklerini de aldıklarını belirten Aydaş, “Belçika ve Almanya’da ofis kurma çalışmalarımız var. Hedefimiz iki yıl içinde montaj tesisini, 5 yıl içinde de üretimi Türkiye’ye kaydırmak” diye konuştu.
Takvim
<<Mart 2015>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31